Izmēģināju Google Cardboard

Lai pilnveidotu savu izpratni par VR tehnoloģiju iespējām, nolēmu, ka jāpamēģina lētāko pieejamo variantu – Google Cardboard. Google Cardboard ir virtuālās realitātes brilles, kuras tiek izmantotas kombinācijā ar mobilo telefonu. Šis ir populārākais VR briļļu risinājums. Kopumā pārdotas vairāk kā 10 miljoni vienību. Tas ir vairāk kā visi citi VR briļļu veidi kopā.

Google Cardboard brilles vari izgatavot arī pats, ja seko šai instrukcijai . Bet, tā kā man nebija pieejamas lēcas un negribēju meklēt, kur lai pie tādām tiek, nolēmu, ka pirkšu jau gatavu risinājumu. Izvēlējos Virtoba Google Cardboard V2 . Piedāvājums šajā lauciņā ir visai plašs. Un tā kā kvalitāte daudz neatšķiras, droši var ņemt to, kas tajā brīdī ir lētāks.

Tā kā šīm brillēm ir likts liels uzsvars uz izmaksu samazināšanu, tās nav ļoti ērtas lietošanā. Tās ir taisītas no kartona, tādēļ uz lēcām mēdz uzmesties papīra putekļi. Brilles nepieguļ cieši pie sejas, tādēļ no malām spīd gaisma, kas traucē uztvert attēlu. Kartons nav visai ērts (mīksts) materiāls, tādēļ brilles nav komfortablas. Līdzi tiek dota siksna ar kuru brilles var nostiprināt uz galvas, bet es uzskatu, ka kopējā lietošanas sajūta nav tik ērta, lai izmantotu šādu stiprinājumu. Labāk brilles pieturēt ar roku.

Kad brilles sagādātas, telefonā jāuzstāda Cardboard lietotni. Caur šo lietotni iespējams telefonam iemācīt to, kura ražotāja brilles īsti tiek izmantotas. Kā arī lietotne noder nelielai apmācībai par to, kā brilles lietot un jaunu lietotņu atrašanai. Tā kā pēc specifikācijas Google Cardboard nav paredzēti ārēji kontrolieri, vadība notiek divos veidos. Pirmais – briļļu augšpusē ir poga. To nospiežot, speciāla svira pieskaras pie telefona ekrāna, tādā veidā imitējot pieskārienu ar pirkstu. Pogas funkcionēšana gan nav visai precīza. Otrs veids ir koncentrēt skatu uz objektu, kuru vēlies nospiest. T.i. – ja kaut ko iespējams paņemt, tad parasti ir redzams mazs aplītis. Pagriežot brilles tā, lai aplītis būtu centrā un nekustinot galvu pāris sekundes, attiecīgais objekts tiek izvēlēts. Šis bija tipiskākais no vadības veidiem, kādus manīju testa laikā.

Ar lietotnēm, kuras paredzētas Cardboard, ir gluži kā ar parastām lietotnēm. Daļa ir pārbāzta ar reklāmām, daļa ir ar labu grafiku, daļa ar sliktu. Tā kā Cardboard paredzētās spēles ir ļoti primitīvas, mani tās īsti neuzrunāja un nevienu izcelt nevaru. Nevarētu gan teikt, ka es būtu ļoti cītīgi meklējis atrast kādu īpašu. Ja man kādas lietotnes ir jāizceļ, tad tās būtu Google Street view (iespējams skatīties dažādas panorāmas bildes), YouTube (iespējams skatīties 360 grādu video), Cardboard Camera (iespējams skatīties īpašās VR bildes, kā arī tās uzņemt). Ar “īpašās VR bildes” es domāju tādas bildes, kuras tiek uzņemtas gluži kā panorāmas foto, bet papildus vēl tiek ierakstīta skaņa. Līdz ar to tiek iegūta lielāka klātbūtnes sajūta.

Savās pārdomās par 360 grādu video izteicos, ka šim formātam ir daudz trūkumu un tā domāju joprojām. Taču, neskatoties uz to, tieši 360 grādu video un panorāmas foto (ar vai bez skaņas) ir viena no tām lietām, kuras, manuprāt, ir vislabāk izbaudīt ar Google Cardboard.

Vai es varu ieteikt Google Cardboard citiem? Gan jā, gan nē. Vairāk kā 10 miljoni pārdoto vienību, 160 miljoni lietotņu lejupielāžu parāda, ka brilles dod vērā ņemamu VR baudījumu. Taču viss atkarīgs no tā, ko tieši vēlies iegūt. Ja gribi spert pirmos soļus VR pasaulē, ik pa laikam noskatīties kādu 360 grādu video vai īpašu panorāmas bildi, tad Cardboad der tīri labi. Ja gribi kārtīgi izbaudīt to, ko sniedz VR spēles vai kārtīgas VR animācijas, tad bez augstākas kvalitātes brillēm neiztikt. Cardboard noteikti patiks bērniem. Viņiem pat ir vienalga tas, ka video būs miglaini. Vienalga 360 grādu video radīs vēlmi iet, skriet, ķert. Tādēļ, ja dod bērnam, uzmani, lai kaut kur neieskrien vai nenokrīt.

Šis raksts tapis 30 dienu rakstīšanas izaicinājuma ietvaros.