Pārdomas par 360 grādu video

Video satura piedāvāšana 360 grādu formātā kļūst aizvien populārāka. YouTube ir pat izveidots speciāls virtuālās realitātes kanāls, kurā var atrast daudzus 360 grādu video. Šo video formātu izmēģina arī reklāmas industrijā un dažu filmu popularizēšanā. Pat Periscope sācis piedāvāt 360 grādu video straumēšanu. Jautājums gan ir, vai šādu video ir patīkami patērēt un vai tam ir kāds nākotnes potenciāls. Mēģināšu dot savu viedokli par šo tēmu.

Es neteiktu, ka esmu noskatījies ļoti daudzus šīs kategorijas video. Taču uzskatu, ka pietiekami, lai spētu dot savu vērtējumu. Video iegūti gan YouTube, gan, piemēram, caur Viveport, uzinstalējot Immersive combat. Esmu skatījies gan 2D 360 grādu video, gan 3D 360 grādu video. Apskate notikusi ar HTC Vive brillēm. Lielākā daļa noskatīto video bija 4k izšķirtspējā, bet daži pat 8k izšķirtspējā. Diemžēl, lai cik ļoti arī to negribētos atzīt, 360 grādu video šobrīd nav tas ideālais formāts. Un tam ir vismaz pāris iemesli.

Pirmais 360 grādu video trūkums ir izšķirtspēja. Mēs visi jau sen esam pieraduši pie augstas izšķirtspējas video. Savukārt, 360 grādu video skatīšanās (pat 8k izšķirtspējā) ir kā solis atpakaļ, ja esi pieradis pie izteikti dzidra attēla. Protams, ja video joprojām patērē uz veca CRT tipa TV/monitora ar 860 pikseļu izšķirtspēju, tad šis apstāklis var nešķist būtisks. Bet, ja jau sen dzīvo ar saturu FullHD vai UltraHD kvalitātē, 360 grādu video kvalitāte tevi apbēdinās, jo dzidru bildi neatrast.

Otrais trūkums – 3D efektu kvalitāte ir vāja. Daļa video it kā piedāvā 3D efektu, bet zemās izšķirtspējas dēļ šo efektu īsti izbaudīt nav iespējams. Reizēm viņš pat ir traucējošs. Piemēram, es skatījos vienu no Avicii video, kā arī kaut kādu dabas skatu video 3D formātā un tur no 3D efekta jēga bija maza. Savukārt Assassins Creed 3D versija bija tīri OK. Te gan jāņem vērā, ka Assassins Creed gadījumā tā ir vairāk animācija kā parasts video.

Trešais trūkums – ne visus video ir viegli uztvert. Filmējot 360 grādu video, nepietiek paņemt 360 grādu video kameru un sākt ierakstu. Ir jāmaina kameras pozicionēšanas stratēģiju, ir jāmaina objektu izkārtojumu. T.i. – video autoram ir jāmēģina tavu skatu novirzīt vēlamajā punktā. Ar parastu video viss ir vienkārši. Tu redzi vienu bildi visu laiku. Ja uz ekrāna kaut kas notiek, tu to pamanīsi. Bet 360 grādu video var gadīties tā, ka kaut kas būtisks notiek pa labi, bet tu tajā brīdī skaties pa kreisi un to nepamani. Un ja nepamani, tad var sākties problēmas satura uztveršanā. Ir video, kur tas tiek ņemts vērā, ir tādi, kur netiek.

Ceturtais trūkums – ja video ir uzfilmēts no kustīgas pozīcijas, var būt problēmas ar līdzsvaru utml. T.i. – ja video filmēts, kameru turot statiski, viss ir OK. Bet, ja kamera kustās (slīd/peld), tad var būt problēmas. Ilustrācija. Kamera fiksētā punktā uz grīdas un tu skaties, kā kāds kāpj pa trepēm. Viss normāli. Ja kamera pati tiek virzīta pa trepēm (it kā ilustrējot to, ko redz tas, kurš kāpj), var būt problēmas ar līdzsvaru.

Piektais trūkums – reizēm redzamas video “līmējuma” vietas. Šis gan nav novērojams visiem video, taču daļai ir dažādi kropļojumi attēla vietās, kur tiek salīmēts attēls no lēcām (piemēram, video no lēcas, kura filmē pa kreisi, tiek salīmēts ar video no lēcas, kura filmē uz leju). Pieļauju, ka šo kropļojumu klātbūtne stipri atkarīga no kameras uzbūves principa. Jo – kā jau minēju – ne visiem video to var novērot.

Vai tas nozīmē, ka 360 grādu video pavisam nav potenciāla? Tik strikts es negribētu būt. Pie izšķirtspējas palielinājuma vai prasmīga operatora darba, vai specifiska satura 360 grādu video varētu būt pat tīri pieņemams. Taču 360 grādu video noteikti nenozīmē mums jau ierastā video formāta galu. Piemēram, dabas skati 360 grādu video ir krietni piemērotāks saturs par kāzu video. Savukārt no 3D efekta jēga ir animācijās, nevis filmētajos video. Kamēr tehnoloģija ir visai jauna, notiks daudz eksperimentu, līdz beigās izkristalizēsies daži virzieni, kuros saturs ir daudz maz baudāms. Nākotnē mēģināšu dalīties ar saitēm uz tiem video, kuri, manuprāt, ir tīri baudāmi pat ar manis aprakstītajiem trūkumiem.